Taryfy celne na eksport szkockiej whisky do USA zawieszone na 5 lat

17 czerwca został potwierdzony rozejm między Zjednoczonym Królestwem a Stanami Zjednoczonymi, który zakłada zawieszenie ceł odwetowych m.in. na eksport szkockiej whisky na okres 5 lat. Po 4-miesięcznym zawieszeniu ceł w marcu tego roku wygląda na to, że producenci szkockiej whisky mogą zakładać znacznie lepszego dostępu do amerykańskich konsumentów. Zaledwie dwa dni wcześniej brytyjski rząd ogłosił również, że osiągnięto porozumienie w sprawie umowy o wolnym handlu z Australią, która przewiduje zniesienie ceł na eksport szkockiej whisky.

Wojna handlowa między UE, Wielką Brytanią i USA jest częścią 17-letniego sporu między producentami samolotów Airbusem i Boeingiem. W 2019 r. rząd USA nałożył cła odwtowe na towary z UE, w tym szkocką whisky single malt i irlandzką whisky single malt, z powodu trwającego sporu.

Komentując umowę brytyjsko-amerykańską, dyrektor naczelna Scotch Whisky Association Karen Betts powiedziała:

„To bardzo dobra wiadomość dla branży szkockiej whisky. Ostatnie dwa lata były niezwykle trudne dla naszej branży, do czego bardzo przyczyniła się utrata ponad 600 milionów funtów w eksporcie do Stanów Zjednoczonych spowodowana 25% cłem na szkocką whisky Single Malt nałożoną w wyniku długotrwałego sporu między USA a Europą. Umowa ta usuwa groźbę ponownego nałożenia ceł na szkocką whisky w przyszłym miesiącu i umożliwia gorzelniom skoncentrowanie się na odzyskaniu eksportu na nasz największy i najcenniejszy rynek eksportowy. Dzisiejsze porozumienie jest zwieńczeniem wielu miesięcy intensywnych negocjacji i jesteśmy wdzięczni Liz Truss, sekretarz ds. handlu międzynarodowego oraz Katherine Tai, przedstawicielem handlowym USA, oraz ich zespołom za ich ciężką pracę.”

Źródło: Scotch Whisky Association 

Sprawdź także
Wybierz oddział
Stilnovisti
Londyn
Aberlour
Wenecja
Poznań
Skontaktuj się
z nami